verte - neverte

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Osudy divy Ľudmily XII.

Keď umierajú kone, ťažko dýchajú. Keď umiera tráva vyschýna. Keď umiera slnko, hasne v tiši. Keď umiera človek, spieva do ticha. Najkrajšie umiera haluz, ktorá sa láme pod ťarchou vlastného ovocia Smrť nie zlá. Zlá je len cesta k nej. Na smrti je blbé to, že je to na vždy.JB
Zojka s Martinou sedeli pod smutnou vŕbou. Žblnkotajúci  potôčik aranžoval romantickú atmosféru. Bzukotali včely , aj ovady štípali. Ony si ich nevšímali. Spomínali a nahlas rozoberali ubehnutý čas. Preletel triskom.                           
„Panebože ani sa nezdá, že som už dvadsať rokov vydatá!“ Zvolala Zojka. „Predstav si, že Ľuda svoje 40 narodeniny neoslávila so svojim druhým manželom Kallim. Stihla sa s ním rozviesť . Keď  jej tortu zdobila  40, ruku jej stískal , pery bozkával a na  srdce si ju vrelo pritískal  jej tretí manžel.“ Zoja krútila  hlavou a hodila rukou. „ Teraz je pani riaditeľová. Jej nový manžel je riaditeľom lesnej správy. Z jej chlapov je tento najväčší fešák.“  Objasňovala Zojka Martine Ľudino nové manželstvo.                                                                                                                                                                                „Dlho sama nezostala.“ Podotkla Martina. „A ako sa mi naposledy zdôverovala, vraj  je s Kallim šťastná! Oči jej žiarili ako nočné hviezdy, keď mi to vravela. Chválila Kalliho, aký je dobrý otec, aký je nežný a starostlivý. Niekedy vraj ako keby jej otcom bol. Varí, perie, upratuje. Miluje ho, ale ináč ako Petra I. Tak nežne. Tak mi opisovala ich vzťah." Martina si vzdychla: "Každý to šťastie ináč prežíva. Ona si znovu najväčší krajec z chleba života – osudu  ukrojila. Chudák Kalli. Opustil prvú manželku a druhá opustila jeho! Má  dve dcéry, dvoch manželiek  a ani jedna s ním nezostane bývať.“  Smutne skonštatovala Martina.                                                                                                                                                                                                      „Presťahovali sa  do susednej dediny. Kúpili dom.“ Ďalej Zojka informovala, o súčasnom manželstve Ľudmily, Martinu. „Aké sme nemoderné a za Ľudou zaostalé!“ Mrkla Martina na Zoju a obe sa rozosmiali.
Jaro s Martou tvoria pár. Nie sú manželia, ale ich spoločná domácnosť  je plná harmónie a lásky. Rok čo rok spolu trávia dovolenku   v zahraničí ,aj s deťmi, ktoré splodil Ľubo, ale vychováva Jaro.
Aj Martinino manželstvo prekračovalo rok za rokom. Od mantinela k mantinelu. Aj keď niekedy boli tvrdé nárazy, z  krvi nevytieklo a do kómy sa nedostalo.
Paľo si splnil povinnosti hlavy rodiny: postavil dom, zasadil strom a splodil svojho syna. Osud, ten zvláštny sprievodca života sa s ním zahral. Nechal v spokojnosti prežívať jeho šťastie. Radovať sa zo svojej rodiny. A potom zrazu malá nevoľnosť. Operácia. Nádor ako detská hlava. Krutá diagnóza. Liečenie a strach. Výsledok ukáže čas. Zostáva len čakať a brať od života ešte to, čo mu poskytne. Možno pár týždňov, mesiacov, rokov. Nikto nevie.
 
 

Čas, ten nezastavíš | stály odkaz

Komentáre

 1. Vasi
  premyslam, ci toto dielko necitat naraz, robis pridlhe pauzy (pre mna), v mojom pokrocilom veku mi dava zabrat spomenut si, kto, co ,s kym...dokonca sa niekedy musim vracat k predchadzajucim castiam, aby som bola v obraze...
  hlavne je, ze sa to dobre cita a clovek je zvedavy, co bude dalej...
  publikované: | autor: hanka (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. Hanka ahoj,
  mala som dlhšiu prestávku. Smiešne, ale nemala som prístup k internetu.
  Momentálne viac nebude. posledný odstavec ma núti mlčať
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 3. Vasi,stokrat som ti chcela dau moment Vasiii,kde siii?!
  ..hlavne je-ze si ;))
  publikované: | autor: jajaj (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. jajaj,
  ďakujem. Aj vy ste mi chýbali
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 5. Vitaj Vasilisa,
  opäť si ma potešila. Ten Perex je brilantný. Ináč súhlasím s Hankou,aj sa strácam v tých príbehoch prehľad, potrebujem sa začítať ešte raz do Tvojich starších článkon. Ináč, práve som dočítal Úšust od Gončrova, jedna z pekných postáv je tam Vasilisa.
  publikované: | autor: peternagy (e-mail, web, autorizovaný)
 6. Peter,
  ďakujem. Momentálne mám rozčítaného Baričáka. A tá Vasilisa je aspoň trošku ako ja?
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 7. poznám tento strach..
  bude ešte zajtra..?
  ako?
  kolko?
  dokedy?
  takú skúsenost mám:
  bolest a strach si-človeče-nesieš sám..
  a je to tarcha,tiaž..
  nepomôže: ahoj!ako sa máš?
  no človek nemôže zostat na dne-
  iba tak to zvládne..
  nezostat ležat..vstat..
  a nádej stále mat..
  publikované: | autor: radost (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. ano,ano,
  aj ja zehram na dlhe pauzy,skoro by to chcelo nejake resume na ziaciatku dalsej casti po takej pouze:-)no dobre,ze uz mas pristup a pokracujes.kto je za incialami jb v citate?
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 9. Radosť,
  ďakujem za nádherné slová komentu! ...nezostať ležať, zúfať... a snažiť sa zo života ešte čo najviac vziať.
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 10. Bonnie,
  Neviem, či ľudmila bude pokračovať. Ve´d hádam dvaja frajeri+ traja manželia stačia.
  Jana Bolhová.
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 11. ja sa prihovaram za pokracovanie,
  este by sme sa mali dockat puberty tretieho veku v jej podani:-))
  ved hadam dakomu by stacili,ale lude?nepodcenuj ju:-))
  dik za odhalenie inicial.
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 12. Bonnie,
  to akože myslíš, že každá desaťročnica iný manžel, Noooo uvidíme, čo bude, keď bude polstoročnica
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 13. vas,
  jasne,a manzelstva popretkavane dalsimi aferkami.lenze k tomu ona potrebuje inspiraciu-martinu,takze by sa asi aj ona mala cinit nejako...:-)
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014